*30 Minutes FREE Trial * Friendly, Qualified Native Speaker For All Ages.

Qualifications
TEFL/TESL
Bachelor's degree (BA, MS, BEd, BFA, etc.)
TESOL

Hello :-)

My name is Danny. I am a freelance English Native Speaker from Australia.

Do you need some help with English? If you do, then please feel free to contact me directly for a private conversation lesson.

I offer friendly 45, 60, and 90-minute conversations to help you improve your English with confidence.

You will experience the improvement and results for yourselves very quickly.

Currently, I am offering a Free 30 minutes trial online Skype lesson.

And now, I will be able to issue an invoice for the lesson through the company I am currently working for in Poland.

I am also available to help your children with their English school lessons and conversations too.

And if you are planning to travel to Australia for work, I can help you prepare with ease all the things you want to know about Australia before arriving.

I look forward to meeting you and our English conversation lesson.

Wishing you a lovely day!
***************************************************************************************************************
MY BACKGROUND:

Having grown up as a student boarder in a highly disciplined, prestigious boarding school in Australia from the age of twelve till the end of Secondary School Graduation, have taught and given me many traits like Confidence, Leadership, and a Team Player, all which I still strongly hold on to till this day.

After graduating with a B.A. in Art at Curtin University of Technology in Western Australia, I decided to travel and work as an English Teacher and a photographer. During my travels, I tutored students for the IELTS examination, taught Elementary and Intermediate English levels in Thailand. At the same time, I was also developing my skills in fashion photography as I was living with five international models.

Upon returning to Australia, I started working as a Fashion, Commercial, Corporate and Advertising Photographer where I had to use my creative skills, knowledge, and understanding in global trends, as I worked over the years with some high-performance clients to achieve their marketing and branding success.

Years later, I was surprised to be contacted by EF International Language School in Western Australia, to participate and manage two of their international students who were interested in photography, where each student had to undertake one hundred and fifty hours in English at my photography studio as part of their English Internship Program.

I have since moved to Warsaw in 2011 and have continued to pursue my photography, collaborate with my polish friends in various creative projects like curating, organizing art/photo exhibitions, photo walks along with future startup ideas.
And now having completed my TEFL-TESOL Course with Grade A, I look forward to further apply and expand my teaching experience in Warsaw, Poland.
****************************************************************************************************************
CURRENTLY TEACHING:
International Language Institute, Warsaw
Private Students from 11 yrs old - Adult
****************************************************************************************************************
TESTIMONIALS / REVIEWS:
Od dawna chciałem czuć się bardziej komfortowo z językiem angielskim. Uważam, że po opanowaniu podstaw języka, najlepszą opcją na dalszy rozwój jest native speaker. Lekcje z Danny'm umożliwiły mi otwarcie się na praktyczną naukę poprzez konwersacje. Danny jest świetnym nauczycielem, który potrafi dostosować się do wymagań ucznia. Wszystko co mówi jest pełne z pasji i zaangażowania. Mocno angażuje się w budowanie relacji. Podoba mi się duże doświadczenie tutora jeśli chodzi o angielski w biznesie. W zależności od mojej decyzji czytamy, piszemy albo rozmawiamy ze sobą. Co więcej Danny poświęca mi zawsze dużo uwagi. Jest cierpliwy i wyrozumiały. Właśnie mija 12 tydzień nauki, a już teraz słyszę opinie od znajomych, że mój akcent i wymowa znacznie się poprawiły! Polecam każdemu kto chciałby podnieść swój poziom angielskiego.
(Igor, Business Student)
Danny, to niesamowity nauczyciel języka angielskiego, który swoim profesjonalizmem zaraża uczniów do nauki a ciepłym podejściem i nieszablonowością sprawa, że chcą się uczyć. Bardzo polecam Dannego, nawet dla bardzo opornych.
Dziękujemy 🙂
(Anna, 15 -year-old son)
Nasz wnuk Tomek od dwoch miesiecy intensywnie pracuje z Dannym w trybie dwoch lekcji tygodniowo. Danny jest wspanialym nauczycielem, z cieplym, otwartym podejsciem i bardzo dobrze przygotowanymi metodami pracy. Kazda lekcja to intensywna stymulacja do rozmowy i nowe, ciekawe tematy. Danny znakomicie wyczuwa momenty, kiedy Tomek jest w dobrej lub slabszej formie i dostosowuje do niego dynamike zajec. Lekcje prowadzone sa bez stresu, w milej, troche zartobliwej atmosferze. Jestesmy bardzo zadowoleni i zdecydowanie polecamy Danny'ego!
(Ela & Jan, 11-year-old grandson)
Danny potrafi ośmielić i zainspirować do nauki nawet osoby bardzo stremowane i całkowicie pozbawione imiejętności lub praktyki w angielskim. Jest osobą, która zaraża pasją, prawdziwym pedagogiem z powołania. W przypadku osoby początkującej potrafi cierpliwie sondować jej zainteresowania i stopniowo budować umiejętności konwersacji w oparciu o nie. Jeżeli ktoś obawiałby się rutyny, to na lekcjach z Dannym na pewno jej nie znajdzie!
(Marcin, 13-year-old daughter)
****************************************************************************************************************
AVAILABILITY / LIMITED SPOTS LEFT
Monday: Fully Booked
Tuesday: 13:00-16:00 & 19:00-20:30
Wednesday: 13:00-14:00 & 19:00-20:30
Thursday: Fully Booked
Friday: 14:00-20:30


Leave me a message!

I accept Terms of ServiceFind me on the map